BRP (Biometric Residence Permit) Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

BRP (Biometric Residence Permit) kartı, İngiltere’de 6 aydan daha fazla kalacak kişilerin vize bilgisinin elektronik olarak saklandığı çipli bir kimlik kartıdır. İngiltere’ye gelirken vizeniz pasaportunuza 30 günlük işlenir. İngiltere’ye geldiğinizde size bildirilen tarihte yine size bildirilen (daha doğrusu başvuru esnasında seçtiğiniz) adresteki postaneden gidip teslim alırsınız ve polis kaydınızı bu kartınız ile birlikte gidip yaptırırsınız.

Kart aşağıdaki gibidir:

İngiltere’ye gelip BRP kartınızı aldığınızda göreceksiniz; bu kartın üzerinde asıl vize geçerlilik tarihiniz bulunur. Bu da Ankara Anlaşması için 1 yıldır. Bundan sonrasında 1 yıl süresince İngiltere’ye gelip giderken vize için bu kartı gösteriyor olacaksınız. Yurtdışından geldiğinizde Others kuyruğuna değil UK pasaport kuyruğuna gireceksiniz. Bazı memurlar konuyu bilmediği için sizi Others kuyruğuna gönderirse de şaşırmayın.

Detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten edinebilirsiniz:
https://www.gov.uk/biometric-residence-permits

“BRP (Biometric Residence Permit) Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?” için 4 yorum

    1. Kısaca HAYIR. Ancak UK’den BRP kartınız olduğu için UK’deyken EU ülkelerine rahatlıkla vize alabilirsiniz.

  1. Merhaba,30 günlük vizemiz çıkıyor. Mesela 7 gün sonra BRP’nizi alın dediler. BRP alındığı gün mü 1 yıllık oturum vizemiz başlıyor, yoksa ilk vize çıktığı gün mü baz alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir