Başvurunuzu Etkileyecek Durumlar ve İpuçları

Bu yazıda sizlerle, başvurunuzu olumlu/olumsuz etkileyebilecek konular ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım:

 • Başvurunuzu oluştururken İngiltere’ye geldiğinizde kalacağınız adres belli olursa bu olumlu bir etki bıraktığı gibi sizin de maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürecektir. Zira kalacak yer ayarlamadan gelmek, ikamet edilecek bir bir ev-oda kiralayıncaya kadar otel-pansiyon vs.’de kalmak demek olacak ki bu ciddi bir maliyet oluşturacaktır.
 • İngiltere’deki şirketlerden işinizle alakalı olarak sizinle iş yapacaklarını belirttikleri referans mektupları, şart değil ancak artı değer oluşturacaktır. (Ben başvurumda referans mektubu kullanmadım)
 • İş planınızda belirttiğiniz şirketinizin web sitesini oluşturup, antetli kağıt, kartvizit gibi belgeleri hazırlamanız yine şart değil ancak extra katkı sağlar. (Neden şart değil diyorum, çünkü ben başvurumda yine bunları hazırlamamıştım. Hepsini İngiltere’ye geldikten, şirketimi kurduktan sonra hazırladım)

 • İş planı çok önemli. Önceki yazımda Bilgi Teknolojileri alanında hazırlanmış, paylaştığım iş planı örneği, Bilgi Teknolojileri için yeterli olabilir ancak, farklı iş kolları için konunun çok iyi ifade edilmiş olması gerekiyor. Farkınızı gerçekten çok iyi ortaya koymalısınız. Bu durumda profesyonel destek almak gerekebilir.
 • Banka hesap ekstresi de oldukça önemli. Son 6 aylık hesap dökümünü istiyorlar ve yakın tarihte hesaba girmiş yüklü miktardaki paralar, çok olumsuz etki yaratıyor. Sırf bu başvuruda göstermek için borç aldığınızı yada kredi çektiğinizi falan düşünüyorlar ki en çok red alma sebeplerinden birisi bu. Unutmayınız ki karşınızdaki insanlar akıllı insanlar. İlgili parayı örneğin arabanızı yada evinizi vs satıp hesabınıza yatırdınız diyelim, mutlaka satış sözleşmesini vs belgelere ekleyin.
 • TR’de kurulu bir şirketiniz olması ve bu şirketin en azından bir yıldır faaliyet gösteriyor olması çok iyi bir izlenim veriyor. İngiltere’ye gidiş amacınız orada bir şirket kurup iş yapmak olduğu için, Şirket yönetimi ve işletme konularında bilgili olan kişiler çok daha avantajlı oluyorlar. Eğer gitme planınızı 1 yıl sonrası için falan yapıyorsanız hemen gidip bir şahıs şirketi kurup, vergi levhanızı vs alıp, iş hacmi göstermelisiniz.
 • Şirket konusu önemli ancak şirketiniz olmayabilir ve vergi levhanız da olmayacaktır haliyle. Buradan doğacak eksikliği diğer (referans mektubu gibi) belgelerle tamamlayabilirsiniz.
 • Türkçe olan belgelerin İngilizcelerini, eğer yapabiliyorsanız kendininiz çevirip her bir belgeye ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. İllaki yeminli tercüme bürosuna yaptırmak gerekmiyor.
 • Son olarak İngilizce biliyor olmanız işinizi hızlıca kurup geliştirebilmeniz adına çok şart (:

“Başvurunuzu Etkileyecek Durumlar ve İpuçları” için 4 yorum

 1. 1-sizce sermaye olarak kullanacağım arabamı (tahminen 15.000 pound değerinde) satıp hesaba yatırmam gerekir mi yoksa bu aracın değerini belirten evraklarla bir not eklesem ”aracımı vize alınca satıp sermaye olarark kullanacağım” şeklinde?
  2- Şu anda hesabımda uzun süredir duran 3000 pound var ve Videographer-Photographer olarak vizeye başvurmayı düşünüyorum. sermaye olarak 6-7bin pound yeterli olacaktır diye düşünüyorum? kamera,, ekipman vs halihazırda mevcut ve gelince home office olarak çalışacağım.

  fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim. siteniz çok güzel bu arada çok teşekkürler.

  1. 1 nolu maddedeki olayı kabul etmiyorlar. Arabayı satıp hesaba koyup, arabanın sana ait olduğunu kanıtlaman gerekiyor. Satış evrakını da belgelere eklemek gerekiyor.
   2 nolu madde için de 3000 riskli bir rakam, seni 1 yıl idare edecek bir rakam olmalı. Aylık 400 kira, 350 diğer giderler olsa bile, 750×12=9000 pound en azından olmalı diye düşünüyorum.

 2. Merhaba, yeminli tercuman zorunlu degil yazmissiniz. Bu durumda banka dokumanlari vb onemli dokumanlari kendimiz ingilizcesi iyi olan birisine cevirtip Turkce olanlar ile bir arada sunmamiz yeterli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir