Başvurum Onaylandı! Şimdi ne yapacağım?

Tebrikler! Ankara anlaşması başvurunuz onaylandı ve vizenizi aldınız. Peki şimdi ne yapacaksınız? İngiltere’ye geliş ve geldikten sonra yapılacak işler konusunda bir dizi yazı yazmaya karar verdim. O yazıların ilki olan bu yazıda ilk aşamada yapmanız gerekenleri aşağıda açıklıyor olacağım.

 • Pasaportunuzu aldığınızda göreceksiniz ki vize süreniz 1 ay. Bu süreye Vignette Süresi deniyor. Yani İngiltere’ye gelip ilk aşama işlemlerinizi tamamlamanız için ülkeye giriş yapmanız gereken tarih aralığı. Bu tarih aralığında mutlaka giriş yapmanız gerekiyor. Bu süre, eğer başvurunuz sırasında İngiltere’ye geleceğiniz tarih olarak başvuru sonucundan önceki bir tarihi seçtiyseniz, başvuru karar verilme tarihinde başlar.

Karar bildiriminin de size ortalama 1 hafta sonra geldiğiniz varsayarsak 3 hafta gibi bir zamanınız kalır. O yüzden başvuru aşamasında İngiltere’ye gidiş tarihini başvuru sonuçlanma süresi olan 3 aydan daha sonraki bir tarihe vermeniz, plan program yapabilmeniz ve ucuz uçak bileti bulabilmeniz açısından önemlidir.

 • Sonraki işiniz BRP kartlarınızı almak olacak. Pasaportunuzla birlikte size verilen kağıtta BRP kartınızı/kartlarınızı alacağınız postane ve hangi tarihte kartları teslim alacağınız bilgisi de bulunuyor. Postane genelde başvurunuzda belirttiğiniz postane olur. Pasaportunuz ve bu kağıtla birlikte postaneye gidip BRP kartınızı teslim alabilirsiniz. Bu kartı kaybetmemeye özen gösterin. Çünkü asıl vizeniz artık bu kart ile geçerli oluyor. Vize başlangıç ve bitiş tarihiniz bu kartta yazıyor olacak ve UK’e gelişlerinizde pasaportunuz ile birlikte BRP kartınızı gösteriyor olacaksınız. Yeniden çıkartmak Ankara Anlaşması başvurusundan daha zormuş duyduğum kadarıyla 🙂
 • Bu aşamanın gerekli son işi, Polis Kaydı. BRP kartınızla birlikte polis kaydı yaptırmaya gideceksiniz. Eğer Londra’da ikamet edecekseniz buradaki kayıt ofisine gitmeniz gerekiyor.
  OVRO (Overseas Visitors Registration Office)
  Adres: 323 Borough High St, London SE1 1JL
  Tel: 020 7230 1208
  Buraya gidip kapıda sıra alacaksınız. Giderken yanınızda, 34£ (kayıt ücreti – nakit yada kredi kartı olur), BRP kartınız, pasaport ve biyometrik fotonuz olsun. Adresinizi ispat edecek bir belgeniz olması gerekiyor ayrıca. Bu kadar kısa zamanda kayıtlı adres oluşturmak biraz zor olabilir. Varsa kontratınızı, yoksa yanında kaldığınız yada evini/odasını kiraladığınız kişiden “Şu kişi şu tarihten itibaren benimle birlikte şu adreste yaşıyor” diye el yazısıyla ve imzalı bir kağıt ve o kişinin o adreste yaşadığını kanıtlayan vergi, fatura vs ile gidebilirsiniz.
  Eğer Londra dışında yaşıyorsanız, en yakın polis merkezine gidip o bölgenin polis kayıt merkezini öğrenebilirsiniz. Ancak o merkeze gitmeden önce muhakkak telefon edip bilgi alın, bazı yerler sadece telefon ile randevu veriyor. Londra dışındaki kayıt merkezleri genelde tenha oluyorlar.
  Not: Bu adres kayıt işlemi çok çok gerekli. Adresinizi her değiştirdiğinizde buraya gidip yeni adresinizi bildirmeniz kanunen gerekiyor. Aksi halde 5000£ ve 6 aya kadar hapis cezası falan var ki şakaları yok…

Bunların dışında, bu süreçte dikkat etmeniz gereken yada bilgi olarak vermek istediğim diğer hususlar ise şöyle:

 • TR’den gelirken hava alanında Harç ödemenize gerek yok. Pasaport kontrolünde oturum vizeniz olduğunu söyleyeceksiniz. Ancak ilk gidişinizde BRP kartınız olmayacağı için bunu ispat edemeyebilirsiniz. O yüzden zaman kaybetmemek/uzun kuyruğa tekrar girmemek için 15₺ verip harç pulu almaktan zarar gelmez bence.
 • Uçakta form doldurulacak. UK’e gelirken zaten her defasında yapılacak olan bir işlem bu. Ne gerek var deseniz ben de bilmiyorum. Uçakta form dağıtıyorlar, formu dolduruyorsunuz. Pasaport kontrolünde pasaportunuzla birlikte bu kartı da veriyorsunuz. Yanınızda bir tükenmez kalem olursa iyi olur. Ayrıca kalacağınız yerin adresini de mutlaka ezberleyin yada bir yere not edip yanınıza alın. Formda bu bilgi de isteniyor.
 • Pasaport fotoğrafınız ne olur ne olmaz diye bulunsun yanınızda.
 • UK’e gelmeden önce mutlaka kalacak bir yer ayarlayın. İlk etapta yanında kalabileceğiniz eş-dost-akraba ve yoksa http://spareroom.co.uk gibi bir siteden konaklayacak yer bulabilirsiniz. Komple ev veya sadece 1 oda kiralayabiliyorsunuz. Paylaşımlı ev deniyor buna.

Bu yazının devamı niteliğinde olacak yazılarımda şirket kurulum, banka hesabı, ehliyet, NINo, muhasebeci vs gibi konuları ele alacağım.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

“Başvurum Onaylandı! Şimdi ne yapacağım?” için 6 yorum

 1. Merhaba , Öncelikle çok teşekkür ederim, çok faydalı bilgiler.
  Yazının devamını dilerim.
  Tekrar teşekkürler.

 2. Selamlar hocam yazılarından istifade ettim. kafamdaki bazı soru işaretlerine cevap verdi. İngiltereye kabul sonrası şirket kurulumu işlemlerini anlatan yazını merakla bekliyorum. Esenle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir