Başvuru Belgeleri ve Örnek İş Planı (Business Plan)

Başvuru için hazırlayacağınız ve teslim edeceğiniz belgeler ile ilgili olarak öncelikle şunu belirtmek isterim ki; ben başvurumu Bilgi Teknolojileri alanında yaptım ve Business Plan konu içeriklerini de bu doğrultuda doldurdum. İngiltere’de kurmayı planladığınız iş-şirket, farklı bir iş kolunda ise bu konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapmanızı ve uzman görüşü almanızı tavsiye ederim.

Başvuruyu nasıl yapacağınız konusuna kısaca değinmek gerekirse; başvurunuzu aşağıdaki linkten oluşturabilirsiniz.
https://www.visa4uk.fco.gov.uk
Yukarıdaki siteden başvuru formunu doldurup bir referans numarası alıyorsunuz. Daha sonra aşağıdaki sitede başka bir hesap oluşturuyor ve yukarıda aldığınız referans numarası ile yeni bir başvuru oluşturuyorsunuz ve bundan sonrasında başvurunuzun durumunu buradan izliyorsunuz.
https://uk.tlscontact.com/tr/
(Başvuru aşamalarına bu linkten ulaşabilirsiniz.)

Başvurumu Aralık 2016’da yaptım. Başvuruda aşağıdaki belgeleri verdim ve vizem iki hafta içerisinde onaylandı. Unutmayın, vereceğiniz tüm belgeleri alıyorlar, işlerine yarayanları alıp, yaramayanları pasaportunuz ile birlikte geri veriyorlar. Aldıkları belgeleri yeşil olarak işaretledim.:
1. Visa4UK sitesinden oluşturduğum başvuru formu. (EN)
2. İş planı, (EN)
3. Alternatif finansal planlar. (Optimist ve pesimist cash flow’lar) (EN)
4. Bankadan aldığım, müşterisi olduğuma dair belge ve yine banka onaylı hesap extreleri (EN)
5. Özgeçmişim (EN)
6. Diplomalarımın fotokopileri ve not transkriptleri (EN) (En son aldığım 4 yıllık diploma fotokopim)
7. Aldığım her türlü sertifika fotokopileri (TR) yazılım, ilk yardım, yangın vs. ne varsa
8. Şirket belgelerim (TR) – vergi levhası, ticaret sicil kaydı, son vergi tahakkuk fişi, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi
9. Diğer belgeler (TR): Pasaport fotokopi, nüfus cüzdan fotokopi, vukuatlı nüfus örneği, adli sicil, askerlik belgesi
10. (Varsa)Araç ruhsat fotokopileri (TR), Ev arsa tapuları vs
Yani bu işi destekleyecek bilgi ve belgeler, aklınıza ne gelirse, ancak 1000 sayfa da olmamalı. Unutmayın başvuru inceleyecek kişinin kafasını karıştıracak şeyler olumsuz etki yaratır.

En önemli iki belge;
1. Business Plan: Bu belge içerisinde Örnek şirket ve kişi isimlerini senin kurmayı planladığın şirket adı ve senin isminle değiştireceksin. Bütçe bölümlerini yada diğer bölümleri istersen revize edebilirsin. Bir yerde de (sarı renkle işaretledim) “Reading” yazıyor. Londra yazmak dezavantaj, çünkü rekabet çok orada. Bu da işletmenin hedef şehri yada nerede faaliyet yapacağınla ilgili bilgi. Bu dökümanın tamamını print edip vereceksiniz.
https://1drv.ms/b/s!Au8l0Y0WBKFqh3WDnfAomvGIildV
2. Financial Plan: Bu excel dökümanında da, ilk sheet’teki şirket adı ve mavi renki hücrelerdeki bilgileri düzenleyebilirsin. Otomatikman 2. ve 3. sheet’lerdeki bilgiler güncelleniyor. Buradaki rakamlar ile word belgesindeki rakamlar birbirini tutmalı. Bu excel dökümanının 2. ve 3. sheet’lerini print edip vereceksiniz.
https://1drv.ms/x/s!Au8l0Y0WBKFqh3QLVPALprkVA5R7

Konuyla ve belgelerle ilgili olarak resmi bilgiyi aşağıdaki UK Goverment sitesindeki sayfadan alabilirsiniz.
https://www.gov.uk/turkish-business-person

 

“Başvuru Belgeleri ve Örnek İş Planı (Business Plan)” için 19 yorum

 1. Merhabalar,

  Örnek eklediğiniz iş planı, sizin başvurunuzda kullandığınız iş planı mıdır?

  Teşekkürler.

  1. Evet, başvuruda kullandığım iş planıdır. Eğer IT/Software Development alanında başvuru yapacaksanız yalnızca “rakamlar”, “iş yapılacak bölge” ve “objectives” başlığını kendinize göre düzenlemeniz yeterli olacaktır.

   1. Tekrar Merhaba, bu iş planında pazar araştırması ya da rakiplere dair herhangi bir bölüm göremedim. Birçok yerde pazar araştırması olmadığı için red cevabı alındığına dair bilgi var. Nasıl başardınız vize almayı 🙂

    1. Öncelikle 3., 4. ve 5. bölümlerde pazar ile ilgili kısa da olsa bilgi var. Bunun yanı sıra çeşitli parametreler var. Örneğin, sektörel iş gücü/hizmet açığı, işi yapabilecek düzeyde olduğunu kanıtlayacak ek dökümanlar, referans mektupları yada TR’de zaten bu tip bir iş yaptığını kanıtlamanız gibi, birden çok boyutlu bir konu. Ayrıca anladığım kadarıyla sektörel olarak konsolosluklarda iş gücü açığıyla ilgili araştırma sonuçları da mevcut. Bir de IT/Software genel olarak değerlendirme yapan kişilerin hakim oldukları konular. Bunlar üzerine karar vermeleri iş planından bağımsız daha kolay olmakta. Spesifik iş kollarında değerlendirme yapan kişiyi ikna etmek çok daha zor, bunun için de daha iyi hazırlanmak şart. Dediğiniz gibi, daha detaylı bir pazar araştırması gerekli…

    2. Tabiki, bu iş planını aynen alıp farklı bir sektör için kullanmak sıkıntı olacaktır. Ancak konu başlıkları genel olarak bu şekilde. Konu başlıklarını sektörel olarak detaylandırmak gerekiyor.

 2. Merhaba.. Belgeler çok yardımcı oldu fikir verme açısından.. teşekkürler..
  Yalnız, planda en sondaki Cash Balance satırını nasıl hesapladınız?
  Bir de ‘business plan’ dökümanındaki finans planı bölümü ile ikinci kısımda belirttiğiniz finansal planı ayrı ayrı yapmak şart mıdır?

  1. [Cash Balance] = [Cache Received] – [Cash Spent] olarak hesaplanıyor. Ayrıca en alt toplamda her yılın Cache Balance tutarı bi sonraki yılın Cache Balance’ına ekleniyor.

   İkinci kısımdaki finansal planda da aylık olarak gelir gider kalemleri biraz daha detaylı olarak ön gördüğünüz Optimistic ve Pessimistic durumları gösteriyorsunuz. Aslında gerekli mi değil mi tabiiki kesin birşey söylemek zor ama bu belgeleri de almışlardı sonuçta. En azından araştırmanızı bütçe planlamanızı daha ciddi bir şekilde yaptığınızı gösterir…

 3. merhaba. ben eşim ve 2 çocuğum ile bu antlaşmadan faydalanıp gitmek istiyoruz. ben ingilizce öğretmeniyim. eşim de fen ve teknoloji öğretmeni. sizce bizim iş planımız ne olabilir. ya da bu konuda yardım veren ajanslardan yardım mı almalıyız? sizinle iletişime geçebilir miyiz? teşekkürler

 4. Merhaba

  Bu vize size sadece kendi işinizi yapma hakkı verdiğini okudum. Peki acaba şahıs olarak da borsa yatırımı, faiz gibi ekonomik aktivitelere girmemize de mani oluyor mu?

  1. Mani olmuyor. Bankada hesap açtıktan sonra ilgili borsa/forex vs şirketlerinde de hesap açabilirsiniz ve tabiiki yatırım faaliyetlerinizden yapacağınız kar yada zararların uzatma başvurunuza etkisi de olmayacaktır.

 5. Merhaba ben yazılımcıyım ve iletişim tasarımı bölümü mezunuyum.Eşimde reklam ajansında art direktör. Şimdi ben yazılım üzerine bir şirket kurduğumda ekstradan video , grafik tasarım, sosyal medya üzerine çalışmalar gerçekleştirirsem bu sorun olur mu ya da bu durumu iş planıma eklesem bir problem yaratır mı? Yaklaşık 3 yıldır Frontend developer olarak çalışmaktayım ama mezuniyetim Görsel iletişim Tasarımı.

 6. Merhaba benim türkiyedeki işim kaynak supervisorlüğü. Ve ankara anlaşmasıyla ingiltereye gitmeyi planlıyorum. Londra da eşimin abisi yaşıyo. Elektrik kaynağı, gazaltı kaynağı konusunda 10 yıllık bir tecrübem ve belgelerim mevcut. Size göre nasıl bir iş planı hazırlamalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, sizin sektörü pek bilmediğim için bu konuda herhangi bir tavsiye yapmam yanlış olur. Örnek iş planı bilişim/yazılım geliştirme sektörü için hazırlandı, oradaki bilgilerin, işlerin, potansiyelin ve analizlerin aynı şekilde kendi sektörünüz için karşılıklarını araştırıp bulmanız gerekiyor. Özellikle sizin durumunuz için ağır sanayi işleriyle ilgili olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında, Ankara Anlaşması konusunda uzman bir danışmanla görüşmeniz gerekebilir. Farklı tavsiyelerde bulunabilirler.

 7. Merhaba, çabalarınızı paylaştığınız için çok tşkler. Benim aklim banka hesaplarına takıldı; birincisi kaç ay ya da sene geriye dönük olmalı ve ingilizce tercüme edilmesi şart mı yoksa siz mi ingilizce olark verdiniz? aylık dkümleri tercüme ettirmk acayip bir maliyet tutar noter onaylı olarak??

  1. Merhabalar, hesap extresini/extrelerini son 6 aylık olarak alıyorsunuz. Banka size bir önyazı ve ayrıca extreleri veriyor. Bankanıza, extreleri İngiltere Konsolosluğuna verilmek üzere istediğinizi iletirseniz zaten banka size yazıyı ingilizce olarak hazırlayıp verecektir. Extre sayfalarının ayrıca ingilizce’ye çevrilmesine gerek yok (benimkiler öyleydi). Rakamlar önemli.

 8. İngilterede 2 yıldan fazla yaşadım. Daha önce bu süreçten geçmiş ve red almış biri olarak söylüyorum, yukarda bahsedildiği gibi isimleri rakamları değiştir gönder diye bir olay yok teknoloji sayesinde planın benzerliği anında kontrol edilip bulunuyor ve red cevabı geliyor ben bunu bizzat yaşadım. Örnegi okuyun ve kafanızda bir plan olusturun sonra a tamamen kendinize özel bir plan yazın. Aynı kelimeleri ve şablonu asla kullanmayın. Neden işi UK de yapmanız lazım bunu kesin belirtin pazar ve rakip araştırması çok çok önemli. Para kazanıp vergi ödeyebilmeniz ilerde bir kaç kişiye iş imkanı sağlamanız ve mümkünse üretime yönelik bir iş yapmanız önemli detaylar. Planda belirttiğiniz hemen her şeyi belgelerle destekleyin. Bol Şans İhtiyacınız olacak 🙂

 9. Merhaba
  Benim öğrenmek istediğim internetten satış .
  Şu anda Alibabadan ihracat yapıyoruz.
  Ben de orada spesifik bi üründe internet sitesi, İnstagram vs. Satış yapmak istiyorum .
  Ürünler Çin’den gelecek İngiltere de satış olacak .

  Amazon’da da satılacak , buna uygun mu Ank.ant.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir