Ankara Anlaşması Başvuru Yapma (5.Bölüm) (TLScontact)

« 4.Bölüm’e git

Uzun bir aradan sonra yeniden yazıyorum. Bu yazıda Ankara Anlaşması Başvurusunun son aşamasını anlatacağım. Bu bölümdeki işlemler genel olarak tek sayfada ilerlediğinden herhangi bir görsel kullanmadan, olabildiğince kısa tutarak anlatmaya çalışacağım.

4.Bölümden hatırlayacağınız gibi Complete bilgisini görmüştük. Bu aşamada “Register at Commercial Partner” butonuna tıklayarak TLScontact sayfasına gideceğiz. TLScontact web sitesine https://uk.tlscontact.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

TLScontact hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; İngiltere hükümeti adına vize başvurularını kabul eden ve belgelerinizi-evraklarınızı alarak ilgili birime ulaştıran üçüncü parti aracı bir şirkettir.

Not: Bu yazıdaki başvuru adımlarını yapmadan önce yazının tamamını bir kez okumanızı tavsiye ederim. 

TLScontact websitesine ilk girişte hangi ülkeden başvururu yaptığınızı seçerek ilerliyorsunuz. Tabiki “Turkey” seçip “Submit” butonuna basarak, TLScontact’ın Türkiye sayfasına ulaşıyoruz.

Bu sayfaya ilk kez girişte  TLScontact’ın Türkiye’de ofisinin bulunduğu şehir listesi geliyor karşımıza. Soldaki “Türkçe” linkine tıklayarak işlemlerinize Türkçe olarak da devam edebilirsiniz ancak ben İngilizce olarak devam ediyormuş gibi anlatacağım. Ankara, Istanbul, Izmir, Adana, Antalya, Gaziantep ve Bursa ‘dan 3.Bölümde hangi şehirden randevu aldıysak o şehri seçerek ilerliyoruz. Ben İstanbul’u seçerek ilerledim.

Register linkine tıklayıp bu sayfada bir hesap oluşturacağız. Eposta adresini ve daha sonra bu siteye Login olacağımız zaman kullanacağımız şifremizi girip, hesabımızı oluşturarak giriş yapıyoruz.

Bu aşamada direkt olarak Login olmuş oluyoruz ve başvurumuza devam ediyoruz. “Create an applicant” butonuna basarak işlemi başlatıyoruz. Aynı ekranda açılan bölümde önce Visa type & Travel Purpose seçimini yapıp, Visa4UK’de oluşturduğunuz referans numarasını ve istenen bilgileri giriyoruz. “Visa type” seçiminde “Turkish Businessperson” seçeneği yok, buna en yakın Tier 1 veya Tier 2 seçimi yaparak ilerleyebilirsiniz. Başvuru formunuzdaki “Turkish Businessperson” visa bilgisi esas olduğu için bu seçimin pek bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Pasaportunu kendiniz teslim almak yerine kurye ile size gönderilmesini isterseniz ilgili seçeneği Yes olarak işaretleyip teslimat adresini girebilirsiniz. Ancak bunun için ek ücret alınacaktır. Bilgileri girdikten sonra Done tuşuna basarak başvurumuzu kaydediyoruz.

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var burada.

 • Eğer başvuru tek kişi için ise aşağı bölümde gözükecek olan Confirm butonuna basarak başvurumuzu tamamlıyoruz.
 • Ancak eğer eşiniz veya çocuklarınız ile başvuruyorsanız, yada eşiniz yada çocuklarınız için Dependant başvurusu yapıyorsanız, bu bölümde “Add an applicant” butonuna basarak onların başvuru bilgilerini de sırayla bu işlemi tekrarlayarak ekliyorsunuz. Tüm kişileri ekledikten sonra Confirm butonuna basıyorsunuz.

Böylece başvuru tamamlanmış oluyor. Randevu günü ve saatinde tüm başvuru sahipleri ve ayrı ayrı oluşturulmuş başvuru formları ve belgeler ile TLScontact’a gidilip başvuru ve evrak teslim işlemleri yapılacak.

Son olarak bu sayfadaki Track My Application linkini kullanarak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görebildiğiniz sayfayı açabilirsiniz.

Bu sayfaya daha sonra başvurunuz sonuçlanıncaya kadar, başta oluşturduğunuz hesap ile yani eposta/şifre ile giriş yapıp, başvuru durumunuzu izleyebilirsiniz. Başvuru durumunuz değiştiğinde ayrıca eposta ile bilgilendirme de yapılıyor. Track My Application sayfasında başvurunuz ilerledikçe kırmızı olan alanlar yeşile dönecektir.

Hayırlı uğurlu olsun… 🙂

BONUS BÖLÜM (Başvuru aşamaları)

 • Application Submitted (Başvuru yapıldı): TLScontact’a evrak teslimi ve biometrik işlemlerden sonra yeşil olur.
 • Transferred for Decision (Karar için gönderildi): TLScontact evraklarınızı gönderdiğinde yeşil olur.
 • Received by UKVI (UKVI tarafından teslim alındı): Evraklarınız UKVI (UK Visas&Immigration) birimine ulaştığında yeşil olur.
 • Decision Made (Karar Verildi): Başvurunuzla ilgili karar verildiğinde yeşil olur.
 • Ready for Collection (Alıma Hazır): Pasaportunuz ve varsa geri dönen evraklarınız TLScontact’a geldiğinde ve teslim alınmaya hazır olduğunda yeşil olur.
 • Passport Returned (Pasaport İade Edildi): Eğer belgelerinizin kargo/kurye ile gönderilmesini istediyseniz ve teslim edildiyse yeşil olur.

“Ankara Anlaşması Başvuru Yapma (5.Bölüm) (TLScontact)” için 6 yorum

 1. Merhaba,
  Ben birsey sormak istiyorum. TLS vize vizeye başvurduktan sonra kaç gün içinde randevu veriyor ? Biz Şubat sonu ~Mart bası gibi başvuru yapmayı planlıyoruz ama bizi Brexit sonrasına bırakmaz değil mi diye de aklımızda soru işareti oluyor. Teşekkürler

 2. Teşekkürler. Başvuruyu UK den yaparken farklı adımlar neler? Sitede bazı hususlarda Türkiye den yapımış şekli ile anlatılmış. Bunun için teşekkürler. Ben UK deyim. Kendim başvuru yapmak istesem nasıl bir işlem adımları olacak? Saygılarımla

 3. Merhaba,
  Değerli yazınız için teşekkür ederim. Ben burayı okumadan önce başvurumu yaptım. Ve benimle beraber gelecek ailemi “Add an applicant” yapmadan confirm ettim. Bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir