Ankara Anlaşması Başvuru Yapma (3.Bölüm)

« 2.Bölüme git

Sırada “Sign Declaration” var. Başvuru koşullarını kabul ettiğinizi beyan ettiğiniz bölüm. Signature yazan alana adınızı soyadınızı yazacaksınız.


Sonraki adımda BRP Collection Location adresini seçiyoruz. BRP (Biometric Residence Permit) kartımızı teslim alacağımız postaneyi seçiyoruz. Ankara Anlaşması ile vize aldığınızda pasaportunuzda vizeniz 1 ay olarak verilir. İngiltere’ye gelip BRP kartınızı aldığınızda bu kartın üzerinde asıl vize geçerlilik tarihiniz bulunur. Bu da 1 yıldır. Bundan sonrasında 1 yıl süresince İngiltere’ye gelip giderken vize için bu kartı gösteriyor olacaksınız. Yurtdışından geldiğinizde Others kuyruğuna değil UK pasaport kuyruğuna gireceksiniz. Bazı memurlar konuyu bilmediği için sizi Others kuyruğuna gönderirse de şaşırmayın.


Burada direkt gelen posta kodu başvuru formunda belirttiğiniz, “İngiltere’ye geldiğinizde kalacağınız adres” bilgisindeki posta kodudur. Dilerseniz farklı bir posta kodu yazıp ilerleyebilirsiniz. O postakodunun olduğu bölgedeki Postane’nin adresini verecek ve bu postaneden “pasaportunuzla birlikte size verilen belge” ile birlikte giderek BRP kartınızı alacaksınız. Genelde vizenizin başladığı tarihten itibaren 7 gün sonrası için teslim alma tarihi veriliyor.

Bu bilgiyi de onayladıktan sonra Save & Close yaparak kapatıyoruz. Böylece bu adımı da geçmiş oluyoruz. Gördüğünüz gibi bu butonun rengi daha koyu bir yeşil. Yani bu bilgiyi şu aşamada değiştirebilirsiniz.

Ve sonraki aşama olan belge teslim randevusu alma adımı. Önce elgeleri teslim etmek istediğiniz ofisi ve randevu tipini seçiyorsunuz. (Vize tipini aşağıdakini seçmelisiniz, diğer seçeneklerde extra ücretler talep edebilirler).

Sonrasında tarihi ve saati seçiyorsunuz. Eğer belgeleriniz hazırsa ve o gün içinde boş saat de varsa, başvurunuzdan itibaren 3 gün sonrasına randevu alabilirsiniz.

Sonraki sayfada rendevu tarihi ve randevu ofisi bilgilerini onaylayarak bu adımı da tamamlıyoruz.

Böylece rendevu alam işini de tamamlamış oluyor ve sıradaki Pay For IHS adımına geçiyoruz.

4.Bölüm’e git »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir