Ankara Anlaşması Başvuru Yapma (2.Bölüm)

« 1.Bölüm’e git

2.bölümde başvuru formu doldurma ve kaydetme aşamalarının nasıl olduğuna bakacağız.

Önceki yazıda kaldığımız yeri hatırlarsak, bu ekrandaki Go To Application butonuna tıklayarak karşımıza gelecek olan uzun başvuru formunu doldurmaya başlayacağız. Aşağıdaki ekran bizi karşılıyor olacak.


Bu ekranda sol bölümdeki her bir siyah buton, başvurunun her bir konu başlığını temsil ediyor. Her bir sayfadaki bilgi alanlarının yanında seçiminize göre Türkçe olarak da o alana ne girilmesi gerektiğini yazıyor ancak çeviriler Google çevirisi gibi olduğu için çok da güvenmemek lazım. Eğer bilmiyorsanız İngilizcesi iyi(!) olan bir arkadaşınızla doldursanız daha iyi.


Sayfadaki tüm bilgileri doldurduktan sonra sayfanın en altındaki Next Section yazılı butona basarak sonraki sayfaya geçiyoruz.


Her bir sayfayı bu şekilde doldurarak ilerliyoruz. Yanında kırmızı yıldız (*) işareti bulunan alanlar mutlaka doldurulması gereken alanlardır. Bir tanesi bile boş olursa eğer, sonraki bölüme geçtiğiniz önceli bölümün tamamlanmadığını göreceksiniz. Bir bölümün tamamlandığını sol bölümdeki o bölüm butonunun yeşile dönmüş olmasıyla anlayabilirsiniz. Her tamamladığınız bölüm aşağıdaki gibi yeşil‘e dönmüş olmalı. Eğer halen daha siyah ise geri dönüp kontrol ediniz. Mutlaka doldurmayı yada seçmeyi unuttuğunu bir bilgi kalmıştır.

Yukarıdaki gibi; sol bölümdeki bütün siyah butonlar, yeşil oluncaya kadar tüm bölümleri doldurmanız gerekiyor.


Bu aşamada form çok uzun olduğu için zamanınız yoksa yada başka zaman devam edecekseniz Save ve Save & Quit butonlarını kullanarak başvurunuzu kaydedip daha sonra devam edebilirsiniz.


Formun tamamı eksiksiz olarak doldurulduktan sonra aşağıdaki gibi heryer yemyeşil olacak.

Bu aşamada formunuzun tamamını en az 1 kez daha ayrıntılı olarak gözden geçirip, bilgileri tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eğer herşeyin tamamen doğru olduğunu düşünüyorsanız Confirm Application butonuna basarak başvurunuzun, form oluşturma aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Confirm Application’a tıkladıktan sonra başvuru formunuzu tek bir sayfada tüm değerleri ile yeniden gözden geçirebileceğiniz bir formatta göreceksiniz. Tekrar kontrol edip herşey tamam ise Submit Application butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Önemli: Bu aşamadan geri dönüş yoktur. Başvuru formu artık düzenlenemeyecek şekilde kaydedilir. Ancak bu dünyanın sonu değil tabiiki. Eğer bir problem varsa sıfırdan yeni bir başvuru oluşturabilirsiniz. Bu başvuruyu da silebilirsiniz.


Böylece tekrar ana ekrana dönersiniz ve görünüm aşağıdaki gibi olur.

Burada da anlayacağınız üzere, sağ bölümdeki butonlar, proses ilerledikçe yeşile dönecek. Aktif adım siyah olarak gözükecektir.

3.Bölüm’e git »

“Ankara Anlaşması Başvuru Yapma (2.Bölüm)” için 8 yorum

 1. Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Bir sorum olacak, cevaplayabilirseniz sevinirim.
  Eşim ve çocuklarımla başvurumu aynı anda yapacağım. Onlar için de ayrı ayrı vize fromu doldurmam gerekiyor mu? Öyleyse kendi başvuru formuyla nasıl ilişkilendireceğim?

  Teşekkürler.

  1. Visa4UK sitesinde eş ve çocuklar için de ayrı ayrı başvuru formlarını oluşturmanız gerekmekte. Her bir kişi için ayrı form. Daha sonra TLS sitesinde kayıt oluştururken bütün başvuru referans numaralarını yanı kayda ekleyeceksiniz.

 2. Tekrar teşekkürler. Dependantlar için ECAA3 tipinden form dolduracağız sanırım.
  Bir de, “ankara anlaşması başvuru sahibinin, dependant’ın yaşamını sağlayacağına dair mektup” örneği var mıdır?

  1. Dependantlar için “Dependant on Turkish Businessperson” adında bir vize tipi var, onu seçeceksiniz. (1.Bölüm Select Visa Type ekran görüntüsünde “Visa Sub Type”) Sizinle birlikte oldukları ve aile olduğunuzu bildiklerinden ve banka extrelerini veriyor olduğunuz için öyle bir mektuba gerek yok. Nüfus müdürlüğünden vukuatlı vüfus kayıt örneği alıp başvurunuza eklemeniz yeterli olacaktır. Bunu kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum, lakin farklı durumlarınız varsa profesyonel kişilere danışmanızı tavsiye ederim.
   Ayrıca aşağıdaki linke göz atmanızda fayda var:
   https://www.gov.uk/turkish-business-person/family-members

   1. Bilgilendirme için çok teşekkürler. Ben, eşimin başvurusuyla aynı anda dependant olarak başvuracağım. Bu süreçte arayüzü vs. değiştirmiş olmalılar ki, şu anda “visa sub type” çıkmıyor. Eşim, eş bilgilerinde birlikte gideceğimizi belirtmiş ve beni finansal olarak bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak (aslında çocukları ve anne/babayı kastediyor sanırım ama) yazmış olsa da, IHS ödemesi kısmında “no dependant” olarak görünüyor. Dependantlar için çıkan ECAA3 başvurusunu deneyince de hemen başında UK’de olup olmadığımı sorunca hayır seçeneğiyle ilerlenemiyor çünkü yazan bilgiye göre başvurusu onaylanmış ve oturumunu almış kişilerin dependant başvuruları için kullanılıyor.

    Artık TLS’den randevu almak istiyoruz ancak beni eşimin başvurusuyla ilişkilendirecek herhangi bir başvurum veya referans numaram yok, konuyla ilgili güncel bir bilgi de bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 3. Basvuru formunda Adres kisminda ne yazmistimiz?Ben isi home office yapmayi planliyorum. Bu durumda kalacagim adresi mi yazmaliyim? Ya da virtual office kiralayacaksam boyle bir adres mi olmali? Nerede kalacaginiz ve isi hangi adreste yapacaginiz ile ilgili sorular icin soruyorum.

  1. Başvuru formunda UK tarafında belirteceğiniz tüm adresler için buraya geldiğinizde kalacağınız adresi yazabilirsiniz. Buraya geldikten sonra şirket kurulumu esnasında zaten dilerseniz virtual office dilerseniz de ev adresinizi bildirebilirsiniz. Virtual Office sizin adınıza postaları alıp güvenli olarak muhafaza edecek ise tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir